DVD grotuvai

DVD – Digital Versalite Disc – yra viena iš formų laikyti tiek vaizdo, tiek garso informaciją. Ši technologija panaši į CD–ROM, tačiau tarp jų yra vienas esminis skirtumas – atminties talpa. DVD kompakte įrašas suspaudžiamas ir kompaktas gali būti įrašytas iš abejų pusių. DVD diskas gali būti nuo 4,7 GB iki 17 GB dydžio.

DVD privalumai:

 • puiki vaizdo kokybė;
 • aukšta garso kokybė;
 • didelė talpa;
 • galima ilgai naudoti – DVD diskas gali būti naudojamas daug kartų, jį pažeisti nėra lengva;
 • DVD diskai užima nedaug vietos;
 • daug papildomų funkcijų ir patobulinimų.

Kaip apsispręsti?

Iš pradžių turite nuspręsti, ar reikia įrašančios įrangos, ar tik skaitančios. Viskas priklauso nuo to, ar norėsite įrašinėti televizijos laidas, kopijuoti kitus diskus.  Reikia nuspręsti, kokią tam galite skirti pinigų sumą. Pasirinkimas didelis: nuo kelių šimtų litų iki kelių tūkstančių. Pirmiausia verta atmesti tuos modelius, kurie Jums yra per brangūs arba atrodo per pigūs ir nieko iš jų nesitikite.

DVD grotuvų rūšis

 • stacionarūs grotuvai;
 • perkeliami grotuvai.

Stacionarūs grotuvai

Stacionarūs grotuvai yra patys perkamiausi. Jie užima nedaug vietos lentynoje. Tokių grotuvų kainos nėra labai aukštos. Stacionarius grotuvus siūlome tiems, kas mėgsta žiūrėti filmus namuose. Tokios įrangos nepasiimsite su savimi į kelionę.

Ypatybės:

 • būtina prijungti prie televizoriaus;
 • prijungiamas prie išorinių šaltinių;
 • nedidelis, plokščias;
 • vis geresnė vaizdo kokybė ir daug papildomų funkcijų;
 • vis mažesnės kainos.

Perkeliami grotuvai

Nešiojamas grotuvas yra idealus variantas tiems, kurie daug keliauja ir nori žiūrėti filmus ne namie. Jie yra nedideli ir dažniausiai turi plokščią ekraną. Veikia su akumuliatoriumi, dėl to galima laikyti įjungus nuo 3 iki 4 valandų be papildomo maitinimo (ilgiau negu nešiojamąjį kompiuterį). Populiarėja ir kišeniniai modeliai. Jie labai patogūs ir jais lengva naudotis, bet jų kaina gana aukšta. Tokio tipo grotuvai dažnai turi dar mp3 funkciją.

Perkant nešiojamąjį grotuvą būtinai reikia atkreipti dėmesį į rinkinį – ar yra įkroviklis, valdymo pultas ir pan.

Bruožai:

 • maži, labai patogūs;
 • dažniausiai turi 5–10 colių ekraną;
 • turi akumuliatorių;
 • pagal įrangos galimybes kaina per didelė.

Pirkdami DVD grotuvą atkreipkite dėmesį į:

Leistuvas

Šiandien DVD grotuvai pritaikyti skaityti įvairius formatus. Kadangi pasirinkimas yra gan didelis, tai verta atkreipti dėmesį, kad formatų skaitytų kuo daugiau.  Populiariausi formatai, kuriuos skaito DVD grotuvai:

 • DVD-R – labai populiarus vienkartinio įrašymo formatas, kurį skaito daugelis grotuvų;
 • DVD-R-DL – vienkartinio įrašymo formatas, kurio talpa du kartus didesnė negu DVD-R;
 • DVD-RW – labai populiarus daugkartinio įrašymo formatas; atitinka DVD-R formatą;
 • DVD+R – formatas labai panašus į DVD-RW, tačiau galima įrašyti tik vieną kartą;
 • DVD+R DL – formato DVD R-DL atitikmuo, tik įrašyti galima daug kartų;
 • DVD+RW – populiarus formatas, įrašyti galima daug kartų;
 • DVD-RAM – vis dar nelabai populiarus.

Vienkartinio įrašymo formatai (DVD-R bei DVD+R) yra nuskaitomi visų grotuvų. Šiandien tai jau standartas. Kitokia situacija su daugkartinio įrašymo formatais. Prieš perkant geriau pasitikrinti, ar pasirinktas grotuvas skaitys visus formatus. Čia galioja taisyklė: kuo brangiau, tuo geriau. Nereikia iš karto išsigąsti, nes galima surasti įrenginį, kuris kainuoja mažiau negu tūkstantį litų, o skaito visus ar bent daugelį formatų.

\Technologijos vis dar vystomos ir populiarėja kompiuterinės DVD įrašymo versijos. Verta atkreipti dėmesį į MPEG-4 (DivX, Xdiv) Formatus. Jie pritaikyti tik filmams, tačiau greitu laiku gali išstumti iš rinkos DVD . Vis dažniau grotuvai turi šią funkciją ir skaito tokį formatą.

Standusis diskas

Jau tampa standartu tai, kad grotuvai turi standžiuosius diskus. Taigi galite į grotuvą įsirašyti savo mėgstamiausius filmus ir nebereikės jų ieškoti kompaktiniuose diskuose. Svarbiausias parametras, į kurį reikia atkreipti dėmesį, tai standžiojo disko dydis. Pavyzdžiui, diske, kurio atmintis yra 160 GB, galima išsaugoti iki 300 valandų filmo. Norint išsaugoti daugiau filmų, reikės paieškoti didesnės atminties disko.

Sąsajos

Galinėje grotuvų senelėje yra keletas jungčių, nuo kurių priklauso, su kokiais įrenginiais galės veikti grotuvas. Dažniausiai būna skaitmeninės jungtys, HDMI, S-Video, HDMI. Į tai reikia atkreipti ypatingą dėmesį, jeigu planuojate prijungti kamerą ar skaitmeninį fotoaparatą ir pan.  Svarbiausia, kad grotuvas veiktų su televizoriumi, prie kurio norėsite prijungti grotuvą. Jeigu turite kineskopinį televizorių, tai grotuvas privalo turėti „Euroscart“ jungtį. Turint omenyje, kaip greitai plinta plokštieji ekranai, svarbu, kad grotuvas turėtų skaitmennines jungtis. Net jeigu dabar jos atrodo nereikalingos, atsiminkite, kad perkate ne vieneriems metams.

Svarbiausios jungtys , kokius turi DVD grotuvai

 • EURO (SCART) – galima prie grotuvo prijungti kineskopinį televizorių;
 • YUV – analoginė jungtis, su kuria galima perkelti paveikslą didelės suskirstymo galios HDTV;
 • A/V jungtis – galima prijungti namų kino sistemą;
 • S-Video – galima perkelti vaizdo signalus (be garso);
 • lizdas DVI – galima persiųsti skaitmeninius vaizdo signalus. Gniazdo HDMI – High Definition Multimedia Interface – naujausias skaitmeninės jungties standartas, integruotas su didelės raiškos (angl. High Definition) sistema.

Garso sistema

Skaitmeninis garso įrašymas yra vienas pagrindinių elementų, kuris yra geresnis negu analoginė sistema. Skaitmeninėmis technologijomis galima išgauti efektą, kuris dar neseniai buvo įmanomas tik kine.
Informaciją apie garsą dažniausiai pateikia gamintojas diske, skaitmeniniu būdu, todėl būtinas yra dekoderis, kuris pateiktą informaciją pakeistų į analoginę. Atkreipkite dėmesį į tai kokiu būdu bus atkuriamas garsas, koks yra grotuve. Informacija apie garso takelį turi būti „Dolby Digital 5.1“ ar DTS formato arba abiejų. Tai yra šiuolaikiniai reikalavimai ir siūlome jų laikytis. Toks garso įrašas susideda iš 5 pilnų diapanozų, skaitmeninių – įrašytų kanalų ir 1 – žemo dažnio. Kol garsas sklis iš kolonėlės, jis turi būti pakeistas iš skaitmeninio į analoginį. Būtinas dekoderis, kuris dažniausiai būna įmontuotas pačiame DVD grotuve.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kuo skiriasi grotuvas nuo įrašančio grotuvo?

Įrašantis grotuvas leidžia įrašyti duomenis pvz., į standųjį diską. Grotuvas neturi įrašymo galimybės. Jis yra skirtas tik skaityti duomenis. Todėl įrašantys grotuvai dažniausiai yra brangesni už paprastus grotuvus.

Ar apsimoka nusipirkti nešiojamą DVD grotuvą?

Nešiojamųjų grotuvų kainos yra didesnės negu stacionarių su tokiais pat parametrais. Ir nors gamintojai gundo mus įdomiomis formomis, taupumu, verta nuspręsti, ar tokios įrangos mums iš tikrųjų reikia. Nesiūlome jų pirkti tiems, kurie mano, kad tai bus įdomus ir originalus kambario papuošimas.

Perku namų kiną. Ar tokiu atveju grotuvas turi turėti kažkokius ypatingus parametrus?

DVD grotuvas yra namų kino dalis. Kai kurie parametrai niekuo nesiskiria. Svarbiausia atkreipti dėmesį į sąsajas. Jeigu planuojate jungti grotuvą prie projektoriaus, tai grotuvas turi turėti vaizdo lizdą.

Už kokią kainą galima nupirkti grotuvą, kad jis būtų normalios kokybės?

Dar prieš kelerius metus stacionarūs grotuvai buvo brangi įranga. Šiandien grotuvai yra prieinami kiekvienam. Geros kokybės įrangą galima įsigyti mažiau nei už 500 litų.