Apliejote nešiojamą kompiuterį? Gelbėjimo instrukcija ir viskas, ką reikia žinoti

Kompiuteris yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, kurio reikšmė ypač išaugo nuotolinio darbo ir mokymosi laikais. Deja, tačiau kuo dažniau naudojamės kompiuteriu, tuo labiau išauga rizika ir netyčia jį pažeisti. Pasak Varlė.lt kompiuterinės technikos specialistų, viena dažniausių nešiojamų kompiuterių gedimo priežasčių yra jų apliejimas kokiu nors gėrimu ar vandeniu. Ar nešiojamo kompiuterio apliejimas visada reiškia, kad jūsų įrenginiui atėjo galas? Nebūtinai, ypač jei greitai atliksite reikiamus veiksmus. Ką daryti norint sumažinti aplieto nešiojamo kompiuterio pažeidimo riziką? Varlė.lt specialistai parengė svarbius patarimus, kurie gali tokiais atvejais padėti išgelbėti įrenginį.

Pirmas žingsnis – kuo skubiau atjunkite nešiojamą kompiuterį nuo maitinimo

Atsižvelgiant į elektrokorozijos ir trumpojo jungimo riziką apliejus nešiojamą kompiuterį, kuo greičiau atjunkite įrenginį nuo maitinimo šaltinio. Atjunkite įkroviklį, o jei įrenginys veikia be jo, išjunkite jį rankiniu būdu palaikydami kelias sekundes maitinimo („Power“) mygtuką. Nepamirškite išimti baterijos. Jei jūsų nešiojamo kompiuterio modelis yra su integruota baterija, deaktyvuokite ją pasitelkę „Reset“ mygtuką. Jis gali būti paslėptas viduje ir paspausti jį galima panaudojus kokį nors ploną aštrų įrankį (adatą, smeigtuką, segtuką ir pan.).

Apliejimo žalos mažinimas ir ką daryti toliau?

Labai svarbu pasirūpinti, kad skystis nepaliestų svarbių kompiuterio konstrukcijos elementų. Pažeidimams yra labai jautrus ekranas, todėl išimant bateriją rekomenduojama būti itin atsargiems, kad skystis nepratekėtų į jo pusę. Atlenkite nešiojamo kompiuterio ekraną maksimaliai plačiai ir padėkite kompiuterį „aukštyn kojomis“ ant kieto paviršiaus, ant kurio prieš tai patieskite rankšluostį ar vienkartines servetėles. Jeigu kompiuterio konstrukcija neleidžia pilnai atlenkti matricos, siūloma jį pastatyti taip, kad primintų trikampę prizmę. Tačiau reikia turėti omenyje, kad šiuo atveju atsiranda rizika, jog skystis dar labiau išsilies, todėl siūloma padėti kompiuterį taip, kad klaviatūra būtų ant paviršiaus, o ekranas „kabėtų“ į apačią. Jeigu skystis į įrenginį pateko iš apačios, elkitės panašiai, tačiau padėkite kompiuterį kitaip. Neapverskite jo, o tiesiog padėkite ant rankšluosčio ir galite pasinaudoti specialiomis atramomis.

Varlė.lt specialistai atkreipia dėmesį, kad labai svarbu, jog visi šie veiksmai būtų atlikti greitai ir kruopščiai, nes priešingu atveju vietoj to, kad būtų apsaugotas kompiuterio vidus (ypač pagrindinė plokštė), skystis bus paskleistas po visą įrenginį. Gelbėjant aplietą kompiuterį labai svarbu būti atsargiems. Jeigu matote, kad iš nešiojamo kompiuterio sklinda kibirkštys ar dūmai, pasitelkite gesintuvą, o jei neturite – pasistenkite pašalinti iš artimiausios aplinkos degias medžiagas, palikite patalpas ir kvieskite gaisrinę.

Kaip dziovinti aplieta nesiojama kompiuteri

Kitas etapas – aplieto nešiojamo kompiuterio džiovinimas

Atjungus kompiuterį nuo maitinimo reikia leisti jam išdžiūti. Varlė.lt specialistai teigia, kad džiovinimas gali trukti nuo keliasdešimties minučių iki paros, priklausomai nuo skysčio kiekio. Tačiau jei turite galimybę nejungti kompiuterio bent parą laiko, taip reiktų ir padaryti, kad pilnai išgaruotų drėgmė. Šį procesą galima kažkiek paspartinti į aplietą vietą įdėjus maišelį su drėgmę sugeriančia medžiaga, pavyzdžiui, ryžiais, silikoniniu kačių kraiku ir pan. Žinoma, apliejus kompiuterį rekomenduojama kreiptis į specialistus ir servisą, kad būtų atliktas įrenginio išardymas ir apžiūra, ar komponentai nebuvo pažeisti.

Ko negalima daryti apliejus nešiojamą kompiuterį?

Nenaudokite plaukų džiovintuvo

Jokiais būdais kompiuterio džiovinimui nenaudokite plaukų džiovintuvo, nes iš jo sklindantis oro srautas tik dar giliau įstums vandenį. Be to, karštas oro srautas gali lemti įrenginio korpuso pažeidimus.

Nepurtykite nešiojamo kompiuterio

Siekis pašalinti iš kompiuterio skysčius jį purtant gali turėti visai priešingas pasekmes. Žinoma, dalis skysčių tokiu būdu tikrai ištekės į išorę, tačiau kita dalis gali prasiskverbti į sunkiai pasiekiamas vietas.

Išdžiovinę kompiuterį, savarankiškai nejunkite jo prie maitinimo

Praėjus vienai – dviem paroms rekomenduojama nešiojamą kompiuterį atiduoti servisui. Žinoma, niekas nedraudžia bandyti įrenginį jungti savarankiškai namuose, tačiau nepamirškite, kad saugiausias ir labiausiai rekomenduojamas sprendimas šiuo atveju yra kreiptis į specialistus.